Sık Sorulan Sorular

Nasıl sipariş verebilirim?

Telefon, E-Posta veya Online Alışveriş Mağazamızdan.

Siparişleri nasıl gönderiyoruz?

Tüm siparişler kapalı koli şeklinde paketlenir ve Faturası; koli üzerinde olacağı için, koli üzerindeki faturadan, kutu içeriğini takip edebilirsiniz. Ayrıca Siparişleriniz aksi belirtilmedikçe siparişi veren kişinin adına teslimat yapılır.

Siparişimin işleme konulduğunu nasıl anlayacağım?

Sipariş vermenizin ardından tarafınıza online olarak sipariş onayı mail gönderilecektir. Bu andan itibaren siparişiniz işleme alınmış olacaktır.
Banka havalesi ile vereceğiniz siparişler havalenin tarafımıza ulaşmasından sonra işleme alınacaktır. Yalnız Havaleyi gönderdiğinizde bizlere bilgi vermeniz durumunda işlemi hızlandırabilirsiniz.

Siparişimi Nasıl Takip Edeceğim?

Sipariş vermiş olduğunuz ürün kargoya verildikten sonra E-Posta adresinize ürünün hangi kargo verildiği ve kargo takip numarası gönderilir. Bu numara ile sitemiz içindeki kargo takip firmalarının sorgu ekranlarından kargonuz hakkında bilgi alabilir,kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ne kadar kargo ücreti ödeyeceğim?

Yaptığınız alışverişlerde ki ürün gurubuna göre değişmektedir. Hacim ve Kilo Kargo ücretini belirlemektedir. Aksi belirtilmedikçe en fazla 1 kilo, 100 TL altı siparişlerden 11.80 TL Kargo ücreti alınır. aksi belirtilmedikçe Kargo ödemeleri siparişlerinizle beraber ödenir.

Ödeme seçenekleriniz nelerdir?

Sitemizden almak istediğiniz ürünleri bütün Kredi Kartları ya da banka havalesi ve Kapıda, Teslimatta ödeyebilirsiniz. Havale ile yaptığınız alışverişlerde, teslimat süresinin başlangıcı siparişi verdiğiniz zaman değil sipariş tutarının hesaplarımıza yansıdığı andır. 

Teslimat sırasında ödeme yapabilir miyiz?

PTT Kargo ile anlaşmamız vardır. Kapıda ödeme yöntemini seçebilirsiniz. 

Fiyatlarınıza KDV dahil mi?

Online alışveriş sitemizde gördüğünüz tüm ürün fiyatlarına o ürün için geçerli olan resmi oranda KDV dahildir. Ancak, ürünlere ait KDV hariç fiyatları ve KDV dahil fiyatlarını da ayrıca görebilirsiniz.

Havale ile nasıl sipariş verebilirim?

Siparişinizi havale ile vermek isterseniz, ödeme seçeneklerinde havale seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Siparişinizi tamamladıktan sonra tutarı sipariş detayında belirtilen banka hesap numarasına yatırmalısınız. Ücreti yatırdıktan sonra ödemenizle ilgili bilgi içeren bir maili yada dekontunuzu shop@bozoklu.net adresine gönderebilirsiniz. Bu durum işleminizi hızlandıracaktır. 3 iş günü içinde hesaba yansımayan havale siparişleri geçersiz sayılacaktır.

Fatura ve teslimat adreslerim farklı olabilir mi?

Fatura ve teslimat adresi olarak siparişlerinizde farklı adresler verebilirsiniz. Fatura ve Teslimat Adresinizi sipariş esnasında belirtmeniz gerekmektedir. Sipariş onayından sonra Fatura veya Teslimat adresini değiştirmek için 0354 415 9241 nolu telefonu aramanız yeterli olacaktır.

Siparişim elime ne zaman ulaşır?

Sitemizden vermiş olduğunuz siparişlerin ödemesi teyid edildikten sonra stok durumuna göre aynı gün yada 3 ila 7 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. Sitemizde iki gurub ürün vardır, Ürün sayfasında belirtildiği gibi ya hemen stok mevcudu olan ürünler yada 3 ila 7 iş günü içerisinde Ana Dağıtıcıdan/İthalatçıdan/Fabrikadan bize ulaşacak ürünlerdir. Saat 12:00 dan sonra verdiğiniz tüm siparişler bir sonraki gün işleme alınacaktır. Pazar ve Cumaertesi günleri kargo teslimatı yapılmamaktadır. Resmi tatil günlerinde vermiş olduğunuz siparişiniz, ilk iş günü işleme alınarak takip eden iş günü içinde kargoya verilecektir. Bu gibi durumlarda irtibat telefonlarınızdan veya e-postanızdan size ulaşılarak ürünün elinize geç ulaşacağı bilgisi verilecektir.

Satın aldığım ürün hasarlı veya yanlış çıkarsa ne yapmalıyım?

Teslim aldığınız paketi kargo görevlisinin yanında açıp, siparişinizi kontrol ediniz. Ürün hasarlı çıktığında kargo görevlisine hasarlı ürün tutanağı hazırlatmanız gerekmektedir. Ayrıca, herhangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde en kısa sürede (maksimum 7 iş günü içinde) bizimle irtibata geçiniz.

Siparişim elime ulaşmazsa ne yapmalıyım?

Siparişiniz belirtilen süre içinde elinize ulaşmazsa shop@bozoklu.net Adresine mail gönderebilir ya da iş günleri içinde 08:00 - 17:00 saatleri arasında 0354 415 9241  nolu telefonu arayarak siparişiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ürün hatalı / eksik geldi, ne yapmam gerekiyor?

Eğer istediğiniz ürün ile irsaliyede yazılı ürün aynı, teslim edilen ürün farklı ise veya gelen ürünler eksik ise irsaliye ve fatura ile birlikte paketin içine iade nedeninizi belirten bir yazı ile ödemeli olarak tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda müşteri hizmetlerimizi arayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ürünü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Detaylı Bilgi İade & Değişim sayfasında bulunmaktadır, Lütfen Sayfayı takip ediniz : https://www.bozoklu.net/info/urun-iadesi.html